Hakkımızda

Dünya tarihini değiştiren bir gelişme kısa bir zaman önce ülkemizde yaşandı. Şanlıurfa Göbeklitepe’de gün ışığına çıkartılan gerçekler tarihin yeniden yazılmasına sebep oldu. Bu değişikliklerden başlıcası ise buğdayın anavatanının Anadolu toprakları olmasıdır. MÖ 8000’li yıllardan beri bu topraklarda buğday işlenmekte ve sofralarımızın başköşesindeki yerini korumaktadır.

Son yıllarda yapılan beyaz un kullanılmamasına dair yapılan karalama kampanyaları sonucunda yılda 10milyon ton olan un tüketimi 4.5 milyon ton azalmış ülke ekonomisi, üreticisi ve sanayicisine büyük zarar vermiştir. Ancak ne gariptir ki bu iddialarda bulunan hiçkimse bu konularda hiç bir ispatta bulunamamıştır.

Böylesine büyük karalama kampanyalarının uygulandığı günümüzde uzun yıllardır hayalini kurduğumuz, üzerinde çalıştığımız Diyabetik Un üretmeyi 3,5 yıllık arge çalışması sonunda başardık. 1,5 yıllık onaylanma sürecinin sonunda ise satışa sunabildik.

Slimini Diyabetik Un büyük bir hayalin ve bu hayali gerçekleştirebilmek için verilen bir mücadelenin sonucudur. Slimini markamız; “Sağlıklı beslenmenin temeli” sloganıyla ürün gamını genişletmekte ve arge çalışmalarına durmadan dinlenmeden devam etmektedir.

Slimini markalı Diyabetik Un, Light Un, Glutensiz Un, Light Glutensiz Un ve Light Buğday Nişastası ile Glutensiz Sade Kek Karışımı ve Light Sade Kek Karışımı satışa geçmiştir.

Slimini; Konya Yıldızı Unları’nın markasıdır. Konya Yıldızı Unları yılların tecrübesi ve azmi ile üretimlerine ve sektöründe öncü olmak için çalışmaya devam etmektedir.

S : Slimini Diyabetik Un kan şekerini neden ve nasıl yükseltmiyor?

C : SliminiDiyabetik Un’un içeriğindeki şeker yani karbonhidrat türü, diğer unlarda bulunan karbonhidrat türüyle aynıolmasına karşın emilim oranı düşük olup; lif (posa) oranı diğer unlardan 15 kat yüksektir. Bu da Slimini Diyabetik Un’un daha geç sindirilmesini ve daha az miktarda şeker emilimi olmasını sağlar Böylece kan şekerindeki hızlı yükselmeler önlenmektedir. Diğer unlar ise Slimini Diyabetik Un’a göre kan şekerini %64 daha fazla yükseltir.

 

S : Slimini Diyabetik Un İçinde GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) var mı?

C : Slimini markalı ürünlerimizin hiçbir çeşidinde GDO’lu hammadde ve yardımcı madde kullanılmamaktadır. Slimini organik un üretimi için çalışma başlatılmış olup, yakın zamanda üretimine başlanacaktır.

 

S : Slimini Diyabetik Un’da kimyasal madde var mı?

C : Slimini markalı ürünlerimizin hiçbir çeşidinde kimyasal madde ve türevleri bulunmamaktadır. İçerisinde bulunan C Vitamini ve fungal alfa amilaz enzimi de Türk Gıda Kodeksi tarafından kullanımına izin verilen yardımcı maddelerdir.

 

S : Slimini Diyabetik Un neden diğer unlardan pahalı?

C : Slimini Diyabetik Un 3,5 yıllık bir Ar-Ge ve 1,5 yıllık onay sürecinden sonra piyasaya sunulmuştur. Dünya’da ilk ve tek olan bir ürün olup, diğer buğday unlarına göre üretimi 20 kat daha zordur. Hem üretim süresinin uzunluğu ve zorluğu hem de yatırım maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle diğer unlara göre maliyeti ve satış fiyatı daha yüksektir. Ancak endüstriyel alanda fiyat-efektivite performansı diğer unlardan sadece 4–5 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ev tüketimi için; 4 kutudan (yani 2 kg’lık undan) 100 gr ağırlığında 30 adet ekmek üretilebilmektedir ki bu da bir bireyin aylık ekmek tüketimini karşılamaktadır.

 

S : Diyabetik Un’un ilerleyen zamanlarda bir yan etkisi çıkar mı?

C : Düzenli kullanım ile beklediğimiz sonuçları 3 farklı başlıkta inceliyoruz;
1-) Diyabetik bireylerde meydana gelmesini beklediğimiz değişiklikler:
Elbette doktor ve diyetisyeninin ilaç ve tıbbi beslenme tedavisine uymak şartıyla. Özellikle lif içeriğinin yüksek ve karbonhidrat yükünün azlığı ile kan şekerini dengeler ve ani yükseltip ani düşürmeyecektir.
2-) Hiperlipidemi (yüksek kolesterol) problemi olan bireylerde beklediğimiz değişiklikler:
Doktor ve diyetisyenin medikal ve tıbbi beslenme tedavisiyle birlikte kolesterolün geri emilim hızını azaltarak, kolesterol seviyelerinin kontrollü dengelenmesi.
3-) Kronik/akut konstipasyon (kabızlık) problemi olan bireylerde beklediğimiz değişiklikler:
Posa tüketiminin artışı ile kabızlığın giderilmesinde önemli bir role sahip. %30 oranında içerdiği lif oranı ile konstipasyonun önlenmesinde yardımcı olacağı.

 

S : Slimini Diyabetik Un şeker hastalığını iyileştirir mi?

C : Şeker hastalığının günümüzde tamamen iyileşmesi maalesef şimdilik mümkün değil. Tip 1 dediğimiz şeker hastalığı türünde mutlak dışarıdan insülin hormonunun alınması gerekiyor. Tip 2 diyabet dediğimiz sonradan meydana gelen şeker hastalığı türünden ise korunmak bir derece mümkün. Şöyleki; obezite ile tip2 diyabetin ortaya çıkması birbiriyle yakından ilgili. Obeziteyle birlikte ailesel geçişli diyabet daha erken yaşlarda ortaya çıkarak daha şiddetli seyredebiliyor. Obezitenin önlenmesiyle tip 2 diyabet hastalığı uzun süre ötelenebiliyor. Slimini Diyabetik Un tip 2 diyabetin Obeziteye bağlı ortaya çıkmasını önlemede yardımı söz konusu. Ortaya çıkmış tip 2 diyabette ise fazla kiloların verilmesi ile ciddi düzelmeler meydana gelmekte. Slimini Diyabetik Un gerek düşük glisemik indeksi gerekse yüksek lif oranıyla her iki alanda da bize destek sağlıyor.

Tip1 diyabetli bireylerde ise doktor ve diyetisyen kontrolünde diyetine Slimini ürünlerinin eklenmesiyle daha iyi şeker kontrolü sağlanmasını bekliyoruz. Çocuk Tip1 bireylerde ise büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bu dönemlerde şeker seviyelerinin regülasyonunuz zor olduğu bildiriliyor. Bu nedenle çocuklarda uygulamalarda mutlaka takibindeki doktor ve diyetisyen ile tüketime başlanmalı aile yönetebildiğini anladığı anda tamamen Slimini un ve ürünlerine geçmelidir. Unutulmamalı: Glisemik indeks çalışmaları ortalama değerler verdiğinden kan şekerindeki değişiklikler bireysel farklılık gösterebilmektedir. Yaygın olarak beklenilen sonuçları ifade etmeye özen gösteriyoruz.

 

S : Slimini’nin söylediğiniz özellikte olduğunu nereden bilebiliriz?

C : Kan şekeri kontrolü yaparak rahatlıkla Slimini Diyabetik Un’un faydalarını takip edebilirsiniz. Özellikle normal beyaz ekmek tükettikten sonra ve Slimini Diyabetik Un’dan yapılmış beyaz ekmek tükettikten sonraki saatlerde kan şekerinizi ölçerek farkı biyokimyasal olarak görebilirsiniz. Uzun süreli faydalarını ise yaşayarak görmeniz söz konusu.

 

S : Günlük ne kadar tüketmeliyim?

C : Sonuç olarak karbonhidrat içeriği %40 oranında azaltılmış bir ürün tüketiyoruz. Bu en nihayetinde bir karbonhidrat kaynağı olan beyaz un. Aşırı derece tüketimi yine enerji alımını artırabilmektedir. Slimini tüketimi aynı miktarda diğer un tüketiminden %20 oranında enerji avantajı sağlamakta. Ülkemizde ortalama ekmek tüketimi günde kişi başına 183 gram. Bu rakama göre bir kişi bir yıl boyunca Slimini ekmek tüketmiş olsaydı başka hiç bir şey yapmadan 5,3 kg kaybetmiş olurdu. Günlük tüketim olarak ortalama değer bu rakamı kabul edebiliriz.

 

S : Fiyatı düşer mi?

C : Arge çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor, özellikle Glisemik indeksini ve Glisemik yükünü azaltmak için çabalar sürüyor. Üretim miktarının artmasıyla fiyatının ilerleyen dönemlerde revizyonu mümkün olabilir.

 

S : Slimini Diyabetik Un’u kimler buldu?

C : Ürünün mucidi; buğdayın anavatanı Anadolu’nun insanı, ülkemiz gıda mühendisleridir. Ürün ülkemizin tahıl ambarı Konya’da üretilip tüm Türkiye’ye dağıtımı yapılmakta ve Dünya’ya ihraç edilmektedir.

 

S : Un imalatında kullanılan buğday yerli mi?

C : Buğday Konya ve civar ovaların buğdayıdır. Organik buğday üretiminin çok az olduğu için %100 organik buğday kullanma oranımız şimdilik %20 ancak her yıl bu oranı %10 artırmayı planlıyoruz. Ciddi oranda organik buğday talebi meydana getirdiğimiz için üretiminin de bu talebe uygun oranda gün geçtikçe artmasını bekliyoruz.

 

S : Slimini Diyabetik Un’un hekimlerin şeker hastalarına veya diyet yapanlara tavsiye ettiği kepekli unlardan farkı nedir?

C : Beyaz ekmeğin Glisemik indeksi 100, kepekli unların Glisemik indeksi 99 iken Slimini’nin Glisemik indeksi 61’dir. Yine Beyaz unun 100 gr’ı yaklaşık 340 kcal enerji değerine, kepekli unların 100 gr’ı yaklaşık 370 kcal enerji değerine sahipken Slimini’nin 100 gr’ı 293 kcal enerji değerine sahiptir. Dolayısıyla Slimini, kepekli unlara göre çok farklıdır.

 

S : Slimini neye istinaden sağlık beyanı yapmaktadır?

C : Slimini piyasa çıkmadan once 1,5 yıllık bir onay sürecinden geçmiştir. Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayınlanan Health Claim’lere, Tarım Bakanlığı’ndan ve üniversitelerin onaylarına ve bilim adamları tarafından kanıtlanan yayınlara istinaden sağlık beyanı yapmaktadır.

 

S : Slimini’nin Kalite yönetim, gıda güvenliği ve helal belgeleri var mıdır?

C : Slimini, ISO 9001 Kalite Yönetim, ISO 22000 Gıda Güvenliği ve ICRIC Helal Belgeleri mevcuttur. Şu anda BRC, IFS ve Kosher belgelendirmeleri ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. Slimini, un endüstrisinde nadir olarak bulunan en yeni analitik ekipmanları içeren kalite kontrol laboratuvarına sahiptir.

 

S : Slimini ‘den her türlü hamur işi yapılabilir mi?

C : Beyaz ve esmer buğday unundan hangi ürünler yapılabiliyorsa Slimini’den de aynı şekilde her çeşit unlu mamul üretimi yapılabilir. Slimini hem beyaz hem de esmer buğday unlarının bütün özelliklerini taşımaktadır. Slimini Unlardan yapılan tarifler için blog.slimini.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

S : Slimini’nin serum kolesterol, trigliseritler ve safra taşı üzerindeki etkileri nelerdir?

C : Slimini’nin bileşiminde bulunan yüksek orandaki besinsel lifin serum kolesterol ve trigliseritlerin seviyesini azalttığı ve ayrıca safra taşı oluşumunu engellediği bildirilmektedir.

 

S : Slimini’de bulunan besinsel lifin selülozik liflerden farkı nedir?

C : Slimini’de bulunan yüksek besinsel lif içeriği, diğer besinsel ve selülozik liflerden farklı olarak bağırsakta çok hızlı fermente edilir ve faydalı metabolitlerin oluşmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.

 

S : Glisemik İndeks Nedir?

C : Glisemik İndeks (GI) farklı besinlerde aynı miktarda karbonhidratın kan glikoz içeriğinin artışı üzerindeki etkisinin ölçümüdür. Yapılan araştırmalarla, düşük GI’li besinlerin sağlık üzerine olumlu etkileri olduğu, düşük GI’li ürünlerin obezite, diyabet, insüline direnç sendromu ve kardiyovasküler hastalıklar gibi yaygın görülen metabolik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.

 

S : Slimini Glisemik İndeksi ve enerjisi azaltılmış diğer unlar gibi esmer mi?

C : Slimini Glisemik İndeksi ve enerjisi azaltılmış diğer unların aksine esmer olmayıp beyaz undur. Aynı zamanda Slimini; Glisemik İndeksi ve enerjisi azaltılmış diğer tahıl unlarının aksine kepek ve benzeri selülozik maddeleri içermeyip, besinsel lif oranı yüksek bir buğday unudur.

 

S : Slimini, hamur ve pişmiş ürünlere işlendiğinde normal beyaz buğday unundan farkı nedir?

C : Hiçbir farkı yoktur. Slimini’den her çeşit kabaran ve kabarmayan hamur işleri yapılabilir ve diğer Glisemik İndeksi ve enerjisi azaltılmış unlara göre daha kaliteli pişmiş ve lezzetli ürünler elde edilir.

 

S : Slimini’de alerjen maddeler mevcut mu?

C : Slimini’de Buğday proteini (GLUTEN) mevcut olup, buğday proteinine alerjisi olanlar için hekim önerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Çocuk Yaşta Diyabetliler İçin Uyarı

Tip1 diyabetli bireylerde doktor ve diyetisyen kontrolünde diyetine Slimini ürünlerinin eklenmesiyle daha iyi şeker kontrolü sağlanmasını bekliyoruz. Çocuk Tip1 bireylerde ise büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bu dönemlerde şeker seviyelerinin regülasyonu zor olduğu bildiriliyor. Bu nedenle çocuklardaki uygulamalarda mutlaka takibindeki doktor ve diyetisyen ile tüketime başlanmalı, aile yönetebildiğini anladığı anda tamamen Slimini un ve ürünlerine geçmelidir.

Unutulmamalı: Glisemik indeks çalışmaları ortalama değerler verdiğinden kan şekerindeki değişiklikler bireysel farklılık gösterebilmektedir. Yaygın olarak beklenilen sonuçları ifade etmeye özen gösteriyoruz.

En büyük değer bizim için insandır. Sağlıklı bir yaşam için çalışıyor ve üretiyoruz. İnsan sağlığına en büyük zararı veren obezitenin önüne geçebilmek ve daha sağlıklı nesillerin yetişmesi bizim için en büyük gururdur.

Güvenilirlik işimizin en önemli parçası. Ürünlerimizi piyasaya sürmeden yıllarca onay aşaması yaşadık. Kullanmayacağımız hiç bir ürünü satmayız.

Yenilikçiyiz; çünkü hiç durmadan yeni ürünler için çalışıyoruz. Hiç yapılmayanı yapmak; hiç düşünülmeyeni keşfetmek için azimliyiz.

Kararlıyız; Dünya’da ilk kez firmamız tarafından üretilen ürünleri global bir marka yapmak konusunda inançlıyız.

BASINDA SLIMINI
NE DEDİLER?
1
KE-2
Kemal Eroğlu

Slimini Light Un’dan yapılan kurabiyeler normal un ile yapılanlardan hem daha lezzetli, hem hafif, hem de uzun süre tok tutuyor… Yedikten sonra herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Herkese tavsiye ederiz.